W HOŁDZIE I PAMIĘCI ŻOŁNIERZOM ŁĄCZNOŚCI
Katolickim zwyczajem każdego roku, na początku listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych a po niej Dzień Wiernych Zmarłych – zwany w tradycji polskiej Dniem Zadusznym. To dni zadumy i refleksji, które kojarzą się nam z cmentarzem, ze zniczem, z wiązanką kwiatów i z grobami bliskich nam osób. To dni w których staramy się czcić pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności i wznosimy modlitwy w Ich intencji.
Każdego roku w tym okresie, nasz warszawski Oddział ŚZPŻŁ nadzwyczaj aktywnie  włącza się w tę szczególną akcję upamiętniania śp. Członków naszego Związku oraz naszych Towarzyszy Broni – żołnierzy łączności WP, AK oraz Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie i Zachodzie, którzy odeszli do wieczności. Na Ich grobach zapalamy symboliczne znicze i wykładamy zafoliowane proporczyki nagrobkowe z napisem – „W HOŁDZIE I PAMIĘCI ŻOŁNIERZOWI ŁĄCZNOŚCI”.

 tabliczka 2018

W ostatnich latach udało się nam opracować specjalną ewidencję, która zawiera szczegółową lokalizację 177 grobów na warszawskich i okolicznych cmentarzach, w których spoczywają wojskowi łącznościowcy. Są to groby znajdujące się na następujących cmentarzach: Komunalnym Północnym, Wawrzyszewskim, Wojskowych Powązkach, Starych Powązkach, Bródnowskim, Wilanowskim, Parafialnym w Pyrach, Parafialnym w Falenicy, Parafialnym w Wesołej, Parafialnym w Rembertowie, Parafialnym na Okęciu, Komunalnym w Legionowie i Parafialnym  w Nieporęcie.
Spośród tych grobów, w tym roku, dzięki nadzwyczajnej aktywności kilku Kolegów naszego Oddziału, odwiedzono 144 groby.
Jesteśmy bardzo wdzięczni tym Kolegom za włączenie się w tę piękną tradycyjną akcję, upamiętniania śp. Członków naszego Związku i żołnierzy naszej służby, za co składamy Im serdeczne podziękowanie.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia odwiedzonych grobów.
Marian Jakóbczak
foto: Zbigniew Kosobucki, Leon Rudnicki

Copyright © 2020. All Rights Reserved.