Relacja z wycieczki do Niepokalanowa, Nieborowa i Arkadii w dniu 21.05.2018 r.
Zgodnie z planem wycieczki grupa członków Oddziału wraz z rodziną spotkała się w umówionym miejscu tj. na drodze nr 92 w Paprotni, przy „Kuźni Napoleońskiej”. Kierowcy samochodów mimo różnych tras dojazdu przybyli na miejsce zbiórki punktualnie. Kol. Marian Turek przedstawił dalszy kierunek jazdy oraz obiekty przewidziane do zwiedzania i po wypiciu kawy oraz krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej.

1 10

Po kilku kilometrach zatrzymaliśmy się w Niepokalanowie. Miejsce to związane jest z życiem i działalnością św. Maksymiliana Kolbe. Zwiedzając muzeum dokładnie uświadomiliśmy sobie poświęcenie, oddanie i trudności, które pokonywał o. Maksymilian wraz z braćmi zakonnymi, tworząc w 1927 r. olbrzymi klasztor ojców franciszkanów. Oglądając eksponaty zapoznaliśmy się z jego życiem oraz męczeńską śmiercią w obozie zagłady Auschwitz. Następnie po kilkuminutowym uczestnictwie w mszy św. w bazylice NMP obejrzeliśmy 30-minutowy pokaz tzw. „Panoramę Tysiąclecia” przedstawiającą 1000-letnią historię Polski, którą wykonali bracia franciszkanie.

11 12

Następnym obiektem, który oglądaliśmy był pałac w Teresinie. Położony w zabytkowym parku jest najpiękniejszą rezydencją ziemiańską w Polsce. W 1909 r. pałac wraz z dobrami teresińskimi kupił książę Drucki-Lubecki. To właśnie on podarował w 1927 r. część swoich dóbr zakonowi franciszkanów, na których z czasem powstało Niepokalanowskie Sanktuarium. Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny KRUS.

13 14
W dalszą podróż udaliśmy się do miejscowości Nieborów, aby zwiedzić najokazalszą rezydencję magnacką w Polsce, pałac Radziwiłłów. Jest to zabytkowa budowla zaprojektowana przez Tylmana z Gameren z inicjatywy kardynała Michała Radziejowskiego i zbudowana w 1694 roku. W 1774 r. właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Radziwiłł jeden z najbogatszych magnatów polsko-litewskich.
Dzisiaj we wnętrzach pałacu mieści się Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Przed rozpoczęciem zwiedzania z historią pałacu oraz jego kolejnym właścicielami zapoznała nas kol. Teresa Seruga.

15  16

17 18


W pałacu można zobaczyć piękną kolekcję zabytkowych obrazów, portretów właścicieli, księgozbiory, zabytkowe meble, zbiory sztuk zdobniczej – sreber, porcelany i tkanin.
Następnie przeszliśmy do ogrodów pałacowych.

19 2 

3  4
Zgodnie z planem wycieczki po zwiedzeniu kompleksu pałacowo-ogrodowego nastąpiła przerwa i czas na obiad w restauracji „Dworek Biała Dama” w Nieborowie.

5 6

Dalszym etapem była Arkadia. Jest tu słynny ogród w stylu angielskim i romantycznym założony przez żonę księcia Michała Radziwiłła, Helenę. Ogród z pawilonami wyposażonymi w dzieła sztuki antycznej, greckiej i rzymskiej. Podczas długiego lecz przyjemnego spaceru zobaczyliśmy ciekawe antyczne budowle: Akwedukt, Cyrk Amfiteatr, Dom Murgrabiego, Domek Gotycki, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Łuk Kamienny, Przybytek Arcykapłana i Świątynię Sybilli z bogatą kolekcją kopii dzieł antycznych.

7 8

9
Zmęczenie i czas zdecydowały o zakończeniu wycieczki około godz.18. Zadowoleni i pełni wrażeń oraz nowych wiadomości, różnymi trasami wróciliśmy do domu.

Opracował i udokumentował: Marian Turek.

Copyright © 2020. All Rights Reserved.