W dniu 26.10.2023 r. odbyło się zebranie członków Oddziału. Zebranie otworzył prezes Zarządu Oddziału płk Zbigniew Kosobucki. Powitał zebranych członków, a w szczególności: Członka Honorowego ŚZPŻŁ płk Mariana Jakóbczaka, członka Zarządu Głównego płk Józefa Mareckiego oraz przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego Związku płk Mariana Turka.
Prezes przedstawił krótko historię daty obchodów Święta Łącznościowców w dniu 18 września. Dzień Łącznościowca to święto wszystkich służb łączności. Święto obchodzone jest w dniu 18 października, od 1060 roku- w rocznicę i na pamiątkę uruchomienia pierwszej poczty publicznej w Polsce. Wydarzenie to miało miejsce 18 października 1558 r. kiedy na polecenie króla Zygmunta Augusta uruchomiono połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem i Wenecją przez Wiedeń.
Następnie prezes poinformował, że w dniu 24 września br. na rynku w Serocku odbyły się obchody Święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki a w dniu 18 października były obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki.
Płk Marian Turek przypomniał, że w planach corocznych Oddziału i Zarządu Głównego jest pozycja „udział członków ŚZPŻ w ceremoniach organizowanych przez jednostki wojskowe”. Szkoda że, prezes ZG i jednocześnie Oddziału Zegrze uzurpurował sobie prawo do reprezentowania wszędzie osobiście ŚZPZŁ i nie informuje o tych wydarzeniach Oddziałów, których członkowie powinni w takich uroczystościach uczestniczyć. Mam tu na myśli szczególnie nasz Oddział, którego część członków mieszka w tym samym garnizonie tj. w Legionowie i niedaleko bo w Warszawie. Następnie wywiązała się dyskusja jak to było kiedyś gdy była pełna integracja, szacunek i wspólne świętowanie.
Płk dr inż. Ryszard Floryński poinformował członków Oddziału, że Komisja Statutowa, której był przewodniczącym zakończyła pracę i złożyła projekt znowelizowanego Statutu na ręce prezesa ZG ŚZPŻŁ. Prezes zarządu płk Zbigniew Kosobucki zapoznał zebranych z częścią ostatniego protokołu z posiedzenia Zarządu Głównego SZPŻŁ dotyczącą prac Komisji. Z niedowierzaniem słuchaliśmy krytycznej oceny pracy członków tej komisji. Przyjęliśmy te słowa z przykrością znając wielkie zaangażowanie płk Floryńskiego i całego naszego Oddziału przy zgłaszaniu uwag i propozycji na kilku zebraniach.
Wyrażamy sprzeciw przeciwko takiemu traktowaniu naszych kolegów, którzy brali udział w pracach Komisji. Przypuszczamy, że nie wszyscy członkowie ZG zapoznali się z treścią projektu Statutu, a przyjęli stanowisko sugerowane przez Prezydium ZG.
Naszym zdaniem ZG powinien przesłać projekt do Oddziałów, aby przyszli delegaci na Walny Zjazd mogli być przygotowani do dyskusji.
Uważamy, że wielkim nietaktem ZG była dyskusja i ocena bez udziału przewodniczącego Komisji.
Postanowiono również poinformować o naszym stanowisku w powyższej sprawie wszystkie władze Związku tj. Zarząd Główny, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński.
Prezes Zarządu poinformował zebranych, że do składu Zarządu Oddziału został dookoptowany kpr. Dariusz Gubas po rezygnacji ze stanowiska członka Zarządu płk Eugeniusza Malczewskiego.
płk Zbigniew Kosobucki przedstawił informację Zarządu Głównego o przygotowanych dwóch propozycjach obchodów XXX lecia Związku oraz organizacji Walnego Zjazdu Delegatów. Nie było w tej sprawie dyskusji uznając, że nie mamy wpływu na decyzję Zarządu Głównego.
Prezes zarządu Oddziału poinformował, że otrzymał odpowiedź na pismo w sprawie zawyżonych kosztów opłat za korzystanie z sali na czas zebrań. Faktura będzie refakturowana, a nadpłata zwrócona.
Sekretarz Zarządu Oddziału płk Marian Turek poinformował, że uroczyste zebranie opłatkowe jest planowane na 7 grudnia w Hotelu Łazienkowskim.
Następne zebranie członków Oddziału będzie zgodnie z planem w dniu 23 listopada 2023 r.