Pamięci zmarłych

Katolickim zwyczajem, każdego roku 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych a po niej Dzień Wiernych Zmarłych zwany w tradycji polskiej Dniem Zadusznym lub Zaduszkami. To dni zadumy i refleksji, które przypominają nam o odwiedzinach cmentarzy, zapalaniu zniczy i składaniu kwiatów na grobach naszych Najbliższych oraz modlitwie w Ich intencji.
Już od kilku lat w tym okresie, nasz Oddział ŚZPŻŁ nadzwyczaj aktywnie włącza się w tę tradycyjną akcję upamiętniania śp. Członków naszego Związku i naszych Towarzyszy Broni, którzy odeszli do wieczności. Na Ich grobach zapalamy symboliczne znicze i wykładamy zafoliowane proporczyki „W HOŁDZIE I PAMIĘCI TOWARZYSZOWI BRONI”.


W bieżącym roku odwiedziliśmy Ich groby na kilku warszawskich i okolicznych cmentarzach, a wśród nich to: cm. Wojskowy na Powązkach, cm. Stare Powązki, cm. Bródnowski, cm. Wawrzyszewski, cm. Wilanowski, cm. Parafialny na Okęciu, cm. Parafialny w Pyrach, cm. Parafialny w Falenicy, cm. Parafialny w Wesołej, cm. Parafialny w Rembertowie, cm. Parafialny w Nieporęcie i cm. Komunalny w Legionowie.

 
W sumie na wymienionych cmentarzach odwiedziliśmy ok. 95 grobów. Zawsze pamiętamy też o Dolince Katyńskiej na Wojskowych Powązkach i pomniku 10 Pułku Strzelców Kaniowskich na cm. Wawrzyszewskim.
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć odwiedzonych grobów.
Płk Marian Jakóbczak
Płk Zbigniew Kosobucki
Płk Leon Rudnicki

Copyright © 2018. All Rights Reserved.